czwartek, 7 grudnia 2017

2. Rurki z kremem.

Znikają z talerza w oka mgnieniu, są dość pracochłonne, ale efekt na prawdę wszystko wynagradza... Bo najlepsze to domowe! ;)

Składniki na ciasto:
* 0,5 kg mąki
* 2 jajka
* 250 g margaryny
* 1 szklanka śmietany (ja użyłam 18%)
* szczypta soli

Składniki na krem:
* 1 budyń waniliowy/śmietankowy
* kostka masła
* cukier puder do smaku

Mąkę przesiać, dodać margarynę, jajka, śmietanę, sól, posiekać, zagnieść ciasto. Włożyć na około 1 godzinę do lodówki. Rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm, wycinać paseczki szerokości 2-3 cm. Foremki na rurki posmarować olejem. Paski nawijać na foremki zaczynając od węższej strony.

Każdą z rurek smarować po wierzchu roztrzepanym białkiem, a następnie posypać cukrem kryształem. Układać na formie wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut, aż się zarumienią.
Ugotować budyń według przepisu na opakowaniu (jeżeli chodzi o masę zawsze daję połowę ilości podanego mleka, pozwala to na uzyskanie gęstego budyniu, który później się nie rozlewa). Ostudzić. Utrzeć z masłem, dodając do smaku cukier puder. Szprycą nadziewać puste rurki.
Z porcji wychodzi około 100 rurek.


3 komentarze:

Wszystkie komentarze czytam, ale nie jestem w stanie na wszystkie odpowiedzieć, za co przepraszam. Szanuję swoich czytelników, więc jeżeli masz pytania to napisz do mnie na natsko1993@gmail.com ;)